start here- start up


מה תפקיד החינוך במציאות משתנה?


כיצד אפשר לצלוח את האתגר להיות משמעותי ורלוונטי לכל לומד בכל רגע? 

 

השינוי כבר כאן. אנו רואים יותר ויותר בתי ספר שעוזבים את הישיבה בטורים ומלמדים במרחבי למידה. היום ישנה בשלות טכנולוגית ומנטלית לעבור מהוראה פרונטלית להנחייה. מלמידת מקצועות ללמידת מיומנויות. התלמידים של היום בשלים לשינוי ומעוניינים בו. כל אנשי החינוך מדברים על כך, הבעיה היא שעדיין לא מצאו את הכלים ליישם תובנות אלו. הספר החדש- start here- start up, מהווה מדריך חינוכי מעודכן ורלוונטי עבור אנשי חינוך ומנהלים המעוניינים ליישם בכאן ועכשיו את התובנות של חינוך במציאות משתנה. 

שינוי השפה החינוכית

המושגים שבהם משתמשת מערכת החינוך כיום מהווים בעצמם חסם לשינוי. אלה מושגים שהם נחלת העבר, וקשורים לחלוקת תפקידים שכבר איננה קיימת, למטרות שהשתנו.
 

התפיסה של המורה כמנחה והתלמיד כלומד עצמאי מגדירה מחדש לא רק תפקידים, סדירויות, ציפיות וכדומה, אלא גם מושגים. יש להיות מודע לכך שהנחות יסוד והמושגים שאנו מדברים עליהם כיום נובעים מהעולם הישן, מחשיבה והתנהלות בדפוסים של טרום מהפכת האינטרנט והמידע. לכן יש לשנותם ולהחליפם במושגים חדשים התואמים לדפוסי החשיבה של המציאות המשתנה.

להלן רשימת המושגים שייעלמו או ישתנו בבית הספר הפועל לפי תפיסה של המורה כמנחה והתלמיד כלומד עצמאי:

מודל הנחייה קשובה

 כיצד ניתן לממש רעיונות אלה כבר מחר בשיעור? 
כשמורה נכנס בשערי בית הספר, נדרשות ממנו מיומנויות רבות. כאשר מורה הוא משמעותי ללומדים שלו, הוא הרבה יותר ממורה: הוא מבוגר משמעותי, הוא סוג של הורה, סוג של פסיכולוג או מטפל, סוג של אחות החובשת פצעים, סוג של תיקונצ'יק, לעתים גם סוג של בייבי סיטר ועוד פונקציות כאלה ואחרות, החורגות בהרבה מתפקידו כמורה. עם כל המטען הזה, הוא נכנס לכיתה וכעת עליו לעטות עוד תפקידים בתור מנחה.

 אין ספק כי מדובר בתפקידים רבים המוטלים על כתפיים של מורה אחד. על אף הקושי האישי והמערכתי, ניתן לחתור להטמעה של הנחיה במקום הוראה.
 ההנחייה הקשובה כוללת 4 מרכיבים

שבעת העקרונות של ההנחייה ע"פ דה וינצ'י

לאונרדו דה וינצ'י היה אדם ער לגמרי, וכתוצאה מכך, אחד האנשים היצירתיים ביותר שחיו אי פעם.
בספרו "לחשוב כמו לאונרדו דה וינצ'י" מנתח מייקל גלב את מוחו של דה וינצ'י בצורה מעוררת השראה ומלהיבה. גלב מצא שבעה עקרונות שהובילו את החשיבה היצירתית של לאונרדו.
בספר מתוארים עקרונות אלו כמיומנויות הנחייה שיעזרו למורה להיות מנחה שממוקד בכאן ועכשיו:
1. גישה סקרנית לחיים
2. בחינת ידע באמצעות נסיון
3. חידוד מתמיד של התחושות כאמצעי להבהרת החוויה
4. נכונות לאמץ עמימות, פרדוקס ואי-ודאות
5. איזון בין מדע לאומנות, לוגיקה ודמיון
6. טיפוח, כושר ויציבות
7. הכרה והערכה של הקשר בין כל הדברים והתופעות; "חשיבה מערכתית".

Flow והנחייה קשובה

המנחה מכוון כל הזמן לכך שלומדיו יהיו בזרימה. במצב תודעתי זה נמצא כל מי שהיכולות שלו והאתגרים שהוא מתמודד איתם נפגשים. כלומר, השילוב הנכון של רמת אתגר עם רמת יכולת הוא שיכול להוביל לזרימה, לתחושת אושר הנובעת מסיפוק וממיצוי הפוטנציאל. מה שחשוב הוא שלא משנה מה תהיה רמת היכולת או האתגר – כל עוד הלומד נמצא בזרימה, הוא יחוש תחושת סיפוק.

בין אם מדובר בהצלחה קטנה או גדולה, תחושת הסיפוק מתעוררת לאור העובדה שהלומד מרגיש שהוא מממש את הפוטנציאל שלו. רק בדרך של הנחיה ניתן להוביל שלושים לומדים עם יכולות שונות לאתגרים המתאימים להם (למידה אישית במובן העמוק של המילה), העונים על צורך רלוונטי ומשמעותי ללומד.
כאשר קבוצת לומדים שלמה נמצאת בזרימה, נוצרת אנרגיה מיוחדת. קוראים לה התלהבות. היא מדבקת והמנחה יכול להוביל אותם לשם בהקשבה אך גם במקצועיות. קביעת רמת האתגר אינה פשוטה, ודורשת מהמנחה להיות קשוב ולמצוא את האנרגיות לתת מענה לכל לומד.
שפת Flow היא שפה מכילה, שנותנת קרדיט מלא ללומד, גם אם הוא נהג שלא כשורה. האמפתיה היא חיונית כדי לעזור ללומד. הכלה אין משמעותה הסכמה עם מעשי הלומד, אלא הבנה של התחושות הפנימיות שלו. זוהי שפה ששמה דגש על האחריות ללמידה, שכן אחריות כרוכה בראש ובראשונה באפשרות בחירה. כלומר, הלומד בוחר להיכנס לשיעור לא מתוך חובה, אלא מתוך רצון ועניין. בדרך זו ההנעה ללמידה היא פנימית. היא נובעת מסקרנות ומאהבת הנושא.
 

מכתב לתלמידה

הספר פותח בסדרת "מכתבים אישיים" הממוענים לתלמידים, מורים, מנהלים, שר החינוך ועוד.
בכל מכתב, אני פונה בקצרה לכל אחד מהם, בצורה אישית, ומבקש ממנו לפעול לשינוי מערכת החינוך.
האחריות לשינוי היא של כולם. כל אחד והתפקיד שלו יכול וצריך להשפיע על שינוי מערכת החינוך.
אי אפשר להסתפק באמירות- "זה לא תלוי בי", אלא להיפך- זה תלוי בכל אחד מאיתנו.
אני שמח לצרף את המכתב לתלמיד שממוען לתלמידה דפני ולתפקיד שלה ושל כל חבריה התלמידים, לשינוי מערכת החינוך.
קריאה נעימה. לחצו כאן לקריאת המכתב.